3 Temmuz 2013 Çarşamba

Kadinlarda Cinsel Mutsuzluk

Kadınlarda cinsel mutsuzluğun sebeplerini uzmanlar açıkladı...

 Bilim adamları , eşlerine karşı sevgi ve saygısı olmayan çiftlerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamlarının olması beklenemez  ve Türk kadının cinsel açıdan mutlu olmadığını söyledi.Mutluluk veren bir cinsel yaşantının eşleri daha huzurlu, mutlu ve çevrelerine karşı sevecen hale getirdiğini, birbirlerine bağladığını, yakınlaştırdığını ve bütünleştirdiğini ifade eden Keçe, partnerlerine karşı sevgi ve saygısı olmayan çiftlerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamlarının olmasının beklenemeyeceğini anlattı. Keçe, cinsel sağlık ve cinsel eğitimin, insan hayatı boyunca öğrenilmesi ve önemsenmesi gereken önemli bir süreç olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

AYIP, YASAK, GÜNAH ÜÇGENİ

‘Türk kadınlarının cinsel olarak mutlu olduklarını söylemek güç. Çünkü toplumumuzda kadın bir cinsel varlık olarak değil, sadece erkeğin ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü, duyguları olmayan ve cinsellikten zevk alması çok da gerekmeyen bir varlık olarak görülür. Yine yetiştiriliş tarzı da bu durumu körükler. Yetişme çağında erkekler cinsel teşebbüslerde bulunmaları için toplum tarafından teşvik edilirken, kızların cinsellikle ilgili konuşmaları ayıp ve yasaktır. Her zaman kendilerini korumak, hareketlerine dikkat etmek ve evlenene kadar saflıklarını ve masumiyetlerini korumak zorundadırlar.

KADIN KENDİNİ KEŞFETMELİ

Cinsel beraberlikte de kadın ne istediğini, nelerden zevk aldığını söyleyemez. Bu şekilde yetiştirilen ve her zaman bu tarz öğütler alan kimselerin de cinsellikten zevk almalarını beklemek hayal olur. Ancak, cinselliği yaşamak ve zevk almak kadının en doğal hakkıdır. Bu nedenle kadınlar önce kendilerini keşfetmeli, nelerden zevk aldıklarını araştırmalı ve cinsellikle ilgili doğru bilgiler içeren yayınları okumalıdırlar. Bunları her zaman eşleriyle paylaşmalıdırlar."

DERS PROGRAMLARINDA YER ALMALI

Cinsel eğitimin kademeli olarak anaokulundan itibaren biyolojik değişiklikler ortaya çıkmadan verilmeye başlanmasını önerdiklerini bildiren Keçe, ayrıca öğrencilere yönelik okul sağlık hizmetlerinin, öğretmenler ve okul sağlığı hemşireleriyle rehberlik ve danışmanlık hizmetleri çerçevesinde cinsel sağlığı daha çok kapsayacak şekilde artırılması gerektiğini vurguladı. Cem Keçe, Danimarka, Hollanda, Portekiz ve İsveç gibi Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu şekliyle okul ders programlarında cinsel eğitime yer verilmesini tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi.

CİNSEL EĞİTİM ÖNEMLİ

Keçe, cinsel eğitimin önce aile içinde başladığını, daha sonra okullarda öğretmen, akran grupları, doktorlar, bu alanda çalışan diğer sağlık elemanları ve medya aracılığıyla devam ettiğini belirterek, toplumun genel cinsel sağlığı korumak, çocuklar ve ergenlerin erişkin yaşama sağlıklı bir geçiş yapabilmelerini kolaylaştırmak için eğitimin her geçen gün daha da önem kazandığını söyledi.

CİNSEL BİLGİ DE YETERSİZ

14 ülkede yapılan cinsellik ve modern kadın araştırmasının sonuçlarına göre, dünyada cinsel yaşamından en az memnun olan kadınlar, Türk kadınları. Avrupa Cinsel Tıp Derneği’nin Viyana’da yapılan yıllık konferansında, cinsellik ve modern kadın araştırmasının sonuçları da açıklandı. Araştırmaya göre Türk kadınlarının sadece yüzde 32’si cinsel yaşamlarından ‘çok memnun".

Bu oran dünyadaki kadınlarda yüzde 41 olarak saptandı. 14 farklı ülkede 18 yaş üzerindeki 14 bin kadın üzerinde gerçekleştirilen araştırma, dünya kadınlarının yüzde 85’inin kendiliğinden gelişen bir cinselliği tercih ettiğini ortaya koydu. Kadınlar kuaförden randevu alır gibi cinsel yaşamının programlamasını istemiyor. Cinsellik ve Modern Kadın Araştırması’na göre dünyadaki kadınların yüzde 43’ü, ‘cinselliğin yaşamlarında çok önemli olduğuna" inanıyor. Kadınların dünyada yüzde 59’u, Türkiye’de ise yüzde 29’u cinselliği, ‘ilişkilerini güçlendiren bir öge" olarak görüyor.

SUUDİ KADINLARI CİN GİBİ

Türk kadınları cinsellikle ilgili bilgiler konusunda da geride. Araştırmaya göre, Türk kadınları cinsellik konusundaki bazı gelişmelerden dünyadaki hemcinslerine göre daha az haberdar. Araştırmada kadınlara, sertlmeşme tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliği konusundaki görüşleri de soruldu. Örneğin Türk kadınlarının yüzde 89’u erkeklerdeki sertleşme probleminin tedavisinde kullanılan ilaçları bilmiyor.

Oysa dünyadaki kadınların yüzde 58’i bu ilaçlardan haberdar. Araştırmanın en ilginç yönlerinden birisi, Suudi Arabistanlı kadınlarla ilgili. Suudi kadınların yüzde 93’ü, erkeklerdeki sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında bilgi sahibi. Türkiye’de ise sertleşmenin tedavisine yönelik ilaçlardan haberdar olan kadınların yarısı ilaçların etkili olduğunu düşünüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder